Scenariusze

Tom III

2019

Scenariusze

Tom III

2019

BEUYS – Opowieść o słynnym niemieckim „szamanie sztuki współczesnej”, dokonującym symbolicznych aktów ekspiacji zbrodni i traum swojego narodu po drugiej wojnie światowej.

SZKLANE USTA – Poemat filmowy wyznaczający nowe wymiary narracji i percepcji złożony w fabularną całość z wideoartów cyklu Krew Poety, które uświetniły otwarcie retrospektywy Majewskiego w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. 

OGRÓD ROZKOSZY ZIEMSKICH – Love story dziejąca się w Wenecji; główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Rzymie. Claudia i Chris poznają się w Londynie i zakochują od pierwszego wejrzenia.  Adaptacja powieści Majewskiego Metafizyka.

MŁYN I KRZYŻ – napisany wspólnie z  Michaelem Gibsonem scenariusz jest osadzony w roku 1564 – tym samym, w którym Pieter Bruegel namalował swoje arcydzieło Droga na Kalwarię – i splata pasję Chrystusa z pasją Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów. W tym kontekście Bruegel, najwybitniejszy filozof pośród malarzy, jawi się jako Szekspir Flandrii a jego obraz opowiada o tragedii historii i wartości tolerancji. W filmie wystąpili Rutger Hauer, Charlotte Rampling i Michael York.

ONIRICA – Bohater w wypadku samochodowym traci swoich najbliższych. W tężejącej atmosferze roku 2010 na dramat osobisty nakłada się tragedia narodu; powodzie, pożary i katastrofa samolotu prezydenckiego. Adam porzuca pracę wykładowcy literatury i zostaje kasjerem w supermarkecie. Jedyną lekturą tego mrocznego czasu staje się Boska Komedia Dantego.