WIĘZIEŃ RIO

1988

WIĘZIEŃ RIO

1988

Film o uczestniku legendarnego Napadu Stulecia w Anglii (1963), Ronaldzie Biggsie. Skazany na 30 lat więzienia, Biggs zbiegł do Brazylii, gdzie z powodzeniem ukrywał się przed Scotland Yardem.

Po wielu latach Scotland Yard wpada na jego trop i wysyła specjalnego agenta, McFarlanda, by porwał oskarżonego, ponieważ Wielka Brytania i Brazylia nie podpisały układu o ekstradycji. Przygotowania do karnawału mieszają szyki agenta, który ze ścigającego staje się ściganym, gdyż w imieniu prawa sam łamie prawo, a to jest Brazylia, Rio de Janeiro, świat –  jak mówią słowa samby – odwrócony do góry nogami„.

Pisząc scenariusz wspólnie z Ronaldem Biggsem oraz realizując film jako reżyser i producent, Lech Majewski spędził w Brazylii dwa lata. Biggsa odtwarza Paul Freeman, pamiętny złoczyńca z Poszukiwaczy Zaginionej Arki Spielberga, a w rolę inspektora Scotland Yardu wciela się Steven Berkoff, aktor i dramaturg angielski. W pozostałych rolach Peter Firth (główna rola w Tess Romana Polańskiego), Desmond Llewelen (grający „O” w filmach z Jamesem Bondem),  Florinda Bolkan (znana z filmów Luchino Viscontiego), Zeze Mota (królowa brazylijskiej samby) oraz Breno Mello (legendarny odtwórca Czarnego Orfeusza). Autorami muzyki są: Louis Bonfa (również kompozytor Czarnego Orfeusza) oraz debiutujący Hans Zimmer, dla którego Więzień Rio jest początkiem jego hollywoodzkiej kariery. 

Film prezentowany na Festiwalu w Cannes w 1988 roku zostaje zakupiony do dystrybucji przez hollywoodzką wytwórnię ColumbiaTriStar, zaś jego sekwencja karnawałowa do tej pory jest wyświetlana w pawilonie brazylijskim Disneylandu na Florydzie.

obsada Paul Freeman (Ronald Biggs), Steven Berkoff (MacFarland), Florinda Bolkan (Stella), Peter Firth (Clive Ingram), Desmond Llewelyn (Chief Constable), José Wilker (Salo), Breno Mello (Silencio), Zezé Motta (Rita), Breno Moroni (Gilo), Nice Meirelles (Raimunda), Meran Vargens (Lulu), Ronald Biggs (Mickey), Elke Maravilha (Frank), Chris Heatt (John)

reżyseria Lech Majewski scenariusz Lech Majewski, Ronald Biggs, Julia Frankel zdjęcia George Mooradian, Alec Mills scenografia Oscar Ramos muzyka Luiz Bonfá, Hans Zimmer, Astrud Gilberto, Luciano Perrone, Denise Rich produkcja Lech Majewski, Juliusz Kossakowski, Mark Slater, Eddie Egloff, Roberto Mann 

Scenariusze