Ogród rozkoszy ziemskich

2004

Ogród rozkoszy ziemskich

2004

Love story dziejąca się w Wenecji; główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Rzymie. 

Claudia i Chris poznają się w Londynie i zakochują od pierwszego wejrzenia. Ona jest historykiem sztuki wyspecjalizowanym w malarstwie Hieronimusa Boscha, on inżynierem morskim piszącym doktorat o budowie gondoli. Łączy ich pasja do odczytywania ukrytego języka symboli. Gdy filmują detale Ogrodu rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha, Claudia – niczym Beatrycze Dantego – prowadzi Chrisa przez gąszcz znaczeń. 

Chora na raka krtani, Claudia postanawia spędzić swoje ostatnie miesiące w Wenecji. Ich perwersyjne, zmysłowe zbliżenia w realizacjach wizji Ogrodu są kontrapunktem rozważań na temat dezintegracji ciała. Adaptacja wielokrotnie wznawianej powieści Majewskiego Metafizyka.

obsada Claudine Spiteri (Claudia Cosan), Chris Nightingale (Chris Malten), Gian Campi (profesor Carrini), Nedis Tramontin (szkutnik) 

reżyseria i zdjęcia Lech Majewski scenariusz Lech Majewski na podstawie własnej powieści METAFIZYKA produkcja Guido Cerasuolo, Lech Majewski scenografia Susanna Codognato, Leon Herling kostiumy Catherine Buyse Dian muzyka Lech Majewski, Józef Skrzek dźwięk Lech Brański, Grzegorz Lindemann, Jeremy Adamson montaż Eliot Ems

RECENZJE:

“Lech Majewski użył skromnych środków i wielkich idei, by stworzyć arcydzieło. Ogród rozkoszy ziemskich po mistrzowsku opisuje tak wiele aspektów życia, że ogarnia również wymiar jego duchowej tajemnicy… To jeden z moich ulubionych filmów w całej historii kina.”
Tim Lucas, Sight&Sound

“Swoją szczerością przyćmiewa większość filmów o miłości. Wewnątrz filozoficznej struktury, Majewskiemu udało się opowiedzieć zdumiewająco ludzką historię. Ogród rozkoszy ziemskich jest jednym z najlepszych filmów od wielu lat.”
Philip Kennicott, The Washington Post

“W tym filmie jest magia, intymna i pełna pasji gra, wypełniona miłosnymi detalami. Każda chwila oszałamia, zwłaszcza dzięki wspaniałej grze Claudine Spiteri. Film zawiera w sobie bardzo ludzką i przejrzystą filozofię: życie jest krótkie, więc szczególnie cenne.”
R. Emmet Sweeney, The Village Voice

“Niezwykłe obrazy i śmiałe sceny erotyczne z udziałem Claudine Spiteri: Zakochasz się w tym filmie i nie poprzestaniesz, dopóki nie obejrzysz wszystkich filmów Majewskiego.”
V.A. Musetto, New York Post

“Głęboki zachwyt! Każdy z kadrów Majewskiego jest skarbem dla wizualnych doznań. Jest to prawdziwie wenecki film dla koneserów: elegancja, erotyka oraz gwałtowność w tajemniczym pięknie tego miasta.”
Barbara Scharres, Chicago Art Institute

“Elegancja oraz muzykalność Lecha Majewskiego jest oczywista w świeżym i pełnym życia przepływie obrazów.” Nathan Lee, The New York Times

“Olśniewający, podbity erotyzmem traktat o sztuce, miłości i śmierci.”
Andrea Gronvall, Chicago Reader

“Widziałem mnóstwo filmów w tym roku, ale nie sądzę, aby ten udało mi się zapomnieć – ‘Ogród Rozkoszy Ziemskich’ ma w sobie niespotykane, pełne nostalgii piękno.”
Mick LaSalle, San Francisco Chronicle

Książki METAFIZYKA / Scenariusze