Odyseja

Tamiza, Londyn 1982

Odyseja

Tamiza, Londyn 1982

Odyseja Homera to jeden z najstarszych tekstów pisanych i najbardziej żywy mit ze wszystkich mitów. Lech Majewski inscenizuje swoją wizję wiecznego eposu na deskach barki płynącej wraz z publicznością po londyńskiej Tamizie. Producentem jest córka dramaturga irlandzkiego Seana 'Caseya – Shivaun; jednym z inwestorów – Samuel Beckett.

Inscenizacja, nazwana przez londyński Times spektaklem roku 1982 , w dużej mierze zależała od faz księżyca, bowiem dwa razy na dobę jego przyciąganie unosi i obniża poziom wody w Tamizie aż o dziesięć metrów. Tabela przypływów i odpływów wydrukowana na odwrocie biletów wyznaczała początek każdego spektaklu o innej porze.

Podczas jednego z przedstawień, gdy statek Odyseusza przepływał w pobliżu Parlamentu, interferencja fal z jego mikrofonu sprawiła, że premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher – wznosząc toast na przyjęciu w ogrodach Parlamentu – przemówiła męskim głosem do zebranych dyplomatów, mówiąc o bogini Kirke przemieniającej ludzi w świnie.

Harold Prince, producent legendarnych przebojów Broadwayu: Kabaretu i Skrzypka na dachu, podejmuje próbę przeniesienia spektaklu na wody Hudson River w Nowym Jorku. Koszty jednak okazują się tak ogromne, że aby je odzyskać, spektakl musiałby toczyć się na statku z widownią na dwa tysiące miejsc. Ten wyjątkowy spektakl zaplanowany jest również dla Museumsinsel w Berlinie i Arsenale w Wenecji.

tekst Homer dramaturgia i reżyseria Lech Majewski scenografia Philippe Cherbonnier kostiumy Pamela Howard światło Rory Dempster producent Shivaun O’Casey 

obsada Malcolm Ingram, Maya Sendall, Sef Townsend, Robby Nelson, James Neale-Kennerley, Neil Stainton, Gillian Barge, Bill Simpson, Timothy Sinclair, Graham Lines, Sean Murphy, Simon Finney, Jenny Killick, Ally Kessler

RECENZJE:

„Epicka wyobraźnia! Jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w Londynie!”
The Guardian 

„Fascynująca recytacja Odysei, stylizowana na gesty podkreślające język, to potężny teatr. Rozmowy ze zmarłymi są podobnie hipnotyczne, również dzięki kołysaniu łodzi na rzece i wspaniałej prostocie projektu. Spektakl roku!”
The Times 

„Niezwykła produkcja teatralna!”
The Standart 

„Odyseusz podbija Londyn!”
Los Angeles Times